Profil
::
Raa.o (Ext-dust)

Raa.o ( Ext-Dust, Fabric )

Petr Sakmar alias DJ Raa.o se narodil roku 1977. Už v mládí se začal aktivně zajímat o hudbu, několik let hrál na flétnu a klarinet. S elektronickou hudbou se poprvé seznámil v době studia střední školy, když navštívil své slovenské přátele a později roku 1994 na prázdninách v Holandsku. Právě pobyt v Holandsku byl pro něj jedním z prvních krůčků. Přivezl si s sebou domů několik nahrávek ravu a postupně si začíná uvědomovat, že ho tento druh hudby oslovuje a chtěl by něco víc než jen hudbu poslouchat, chtěl by do elektronické scény nějakým způsobem přispět a ovlivňovat její rozvoj.

        Od roku 1996 se postupně seznamuje s ostravskou scénou, která je ještě ve svých počátcích a pravidelně navštěvuje kluby Cihelna a T.H.C. Bohužel musí nastoupit na vojenskou službu a tak jsou jeho plány na čas přerušeny. Po ukončení služby v roce 1999 začíná naplno uskutečňovat svůj sen. Začíná si kupovat první vinyly a znovu se chodí bavit do klubů, kde mimo jiné sleduje DJe při hraní. Jeho favoritem se stává klub Štola kde v té době dělal produkčního známý DJ Ian Blond.

        Počátek jeho budoucí kariéry jakožto DJe se datuje k jaru roku 2000. V jeho oblíbeném klubu Štola se má pořádat akce Ecler Tour 2000, kde dostanou možnost zahrát začínající DJové a dokonce i úplní laici. Ani okamžik neváhá a hned se přihlašuje. Díky své nezlomné odhodlanosti se seznamuje přímo s Ian Blondem, který se stává jeho kamarádem a zároveň i učitelem. Jeho první oficiální vystoupení se odehrálo 23.6.2000.

        Provoz klubu Štola byl ukončen a tak se Raa.o přesouvá do nově otevřeného klubu Mamut. Z počátku zde pořádá menší večírky pro své známé a taky vystupuje na afterparties po Tajmahal a Global Connection. Tady se potkává s DJ Tommym a společně začínají vystupovat jako neoficiální dvojice např. na středečních večerech a o víkendech v klubu Mamut.

        Postupně začíná přicházet více a více nabídek ke hraní. Ve Fabricu vystupuje na pravidelných středečních večerech a na jaře roku 2001 je společně s Tommym pozván do Tarnovske Gory v Polsku. 28.4.2001 má první oficiální vystoupení v klubu Fabric a 11.5.2001 uspořádali společně s Tommym velmi úspěšnou párty Clo-Zoll v Bohumíně. Úspěch této párty přesvědčil DJ Elvise, jeden ze zakladatelů známé ostravské skupinky lidí EXT-Dust rainbow, aby Raa.ovi nabídl účast v tomto uskupení. Raa.o nabídku přijímá a na přelomu května a června roku 2001 se stává členem E-D r.

        Na podzim roku 2001 se otvírá klub Planet a Raa.o se tam stává rezidentem noci s názvem Technoset. Na přelomu roku 2001 a 2002 přebírá tvorbu programu v klubu Mamut a působí zde až do března, kdy je klub z finančních důvodů uzavřen.

        Raa.o se stává známým a respektovaným Djem a to se velmi pozitivně odráží na jeho vystoupeních a na příchozích nabídkách (Apokalypsa, Citadela, Detonation, Future Faktory, Ibiza Night, Material Gain, Observer, Orion Starter, Progress, Reset, Technologic, Union, X-Mix). V listopadu 2002 navázal úspěšnou spolupráci s polskými White Label Group (nyní Silence agency).

        Coby tichý spolupořadatel a resident velkou mírou přispívá k fungování Mortal Combat, což je velice známá a úspěšná párty. Dále uspořádal akce jako AfterFruit 1 a 2, ZOOna-L1 a 2 a Day after D day, které se odehrály v klubu Letka v Příboře. V současné době taky spolupracuje s klubem LeMonde v Rožnově pod Radhoštěm, kde je jedním z domácích djs.

        Raa.o má velice široké spektrum hraných desek. Jeho styl je někde mezi technem a progressive technem s prvky tribalu či trance. Zároveň má velkou slabost pro DnB a zálibu našel i v Breakbeatu. Mezi jeho oblíbené producenty patří Alexander Kowalski, DJ Misjah, Monika Kruse, Slam, Johannes Heil, Technasia, Laurent Garnier, …  Z labelů je to Terminal M, Kanzleramt, Technasia, Soma, Zenit ……….. Více informací na www.raao.cz

Raa.o Raa.o Raa.o Raa.o Raa.o Raa.o Raa.o

Angelo Mike ¦ Grining ¦ Inigo Kennedy ¦  Jay Cortez ¦ Johannes Leonid ¦ Laura Level + Rodent ¦ Lucasch ¦ N.One ¦ Roman Hyde ¦ Skipworker ¦ Toky ¦ Trancegate ¦ User